Llama Youth World Championship Cup

If you want to organise or join a friendly league or cup you can post here

Re: Llama Youth World Championship Cup

Postby umpires11 » Thu Jul 11, 2019 4:13 am

umpires11 wrote:Mighty Tigers CC Round 1 Squad

Ireland
Cagen
Campbell
Rajitha
McLoghlin
Whiley
Batty
Sikander
Rahat
ABBA
Mackie
Smith


Round 2 squad unchanged
umpires11
 
Posts: 414
Joined: Sat Nov 07, 2009 4:47 am

Re: Llama Youth World Championship Cup

Postby umpires11 » Thu Jul 11, 2019 4:13 am

umpires11 wrote:Mighty Tigers 2nd XI squad

Ashtine
Hertherington
Dravid
Kentwell
Otieno
Munir
Muzadzi
Smith
Howard
Guerrero
Hamangoda
Wilmink


Round 2 squad unchanged
umpires11
 
Posts: 414
Joined: Sat Nov 07, 2009 4:47 am

Re: Llama Youth World Championship Cup

Postby Chepu » Thu Jul 11, 2019 10:25 am

Chepu wrote:My squad

Curtis Tindall 17
Tapiwa Nyamuzinga 17
Friday Khumalo 19
Wang Ivory 17
Gerhard Treumicht 17
Zander Hertzog 17
Richard Prue 17
Collis Jansen 17
James Nevumbani 16
Gulam Bandy 17
Clement Matshikwe 17
Paddy Hyland 17
Saturday Pennycuick 17
Temba Mosena 16
Tom Cheetham 16

Squad change- Ndabazinhle Sakara in for Bandy
Zimbabwe U19 manager (Season 30-40)- Champions- U19 T20 WC S35, U19 OD Division 1 S31 & S33, Runner up- U19 OD WC S32, Semifinalist- U19 T20 WC S31
Zimbabwe U19 assistant (Season 28-29)
Zimbabwe YOD 1.1 Champions, S33
Chepu
 
Posts: 4847
Joined: Sat Jun 13, 2015 2:46 pm

Re: Llama Youth World Championship Cup

Postby Chepu » Thu Jul 11, 2019 10:26 am

Xii for round 2

Curtis Tindall 17
Tapiwa Nyamuzinga 17
Friday Khumalo 19
Wang Ivory 17
Gerhard Treumicht 17
Zander Hertzog 17
Richard Prue 17
Collis Jansen 17
James Nevumbani 16
Ndabazinhle Sakara 16
Clement Matshikwe 17
Paddy Hyland 17
Zimbabwe U19 manager (Season 30-40)- Champions- U19 T20 WC S35, U19 OD Division 1 S31 & S33, Runner up- U19 OD WC S32, Semifinalist- U19 T20 WC S31
Zimbabwe U19 assistant (Season 28-29)
Zimbabwe YOD 1.1 Champions, S33
Chepu
 
Posts: 4847
Joined: Sat Jun 13, 2015 2:46 pm

Re: Llama Youth World Championship Cup

Postby leaguegod » Fri Jul 12, 2019 6:18 am

leaguegod wrote:12 Man squad

Rohan Palfreyman 18
Ryder Warner 17
Wilfred Sa'u 17
Steven Shezi 17
Albie Laver 17
Leigh Broadfoot 17
Lofty McDonald 16
D'Arcy Chamberlain 16
Sachet Paramhans 16
Lodewyk Oosthuizen 16
Joseph Labuschange 17
Freedom Mosena 18



Thanks for the rule update, I will now revert back to this 12 man squad
Major Titles(Main)
RSA SOD Div 1.1 Seasons 9 & 38
RSA YOD 1.1 Season 6
Pavilion Cup Season 36
Major Titles (affiliate)
AUS YOD 1.1 Seasons 32, 33 & 34
leaguegod
 
Posts: 2633
Joined: Sat Oct 13, 2007 1:35 am

Re: Llama Youth World Championship Cup

Postby llama » Sat Jul 13, 2019 11:48 am

***Round Two Update***

So I have started going through the results for the second round. I can see that 19 teams nominated their starting 12 - thank you for that (one was a little late but I am allowing it this week)

The other 13 teams will receive the four point penalty for not submitting on time but I will not be applying the selection penalty for playing a different team to your starting twelve (that would be -44 points for each team). What I will do, however is give each of the 19 teams that did submit their starting 12 a six point bonus. I think this will be a fair adjustment for those making the effort

Should have all the results updated sometime in the next 24 hours

Thanks again for taking part and hope you are enjoying the challenge

Nick
llama
 
Posts: 48
Joined: Mon Aug 27, 2018 11:28 am

Re: Llama Youth World Championship Cup

Postby ginger » Sun Jul 14, 2019 1:52 am

*** Round Three 12-Man Squad ***
1 Louis Else - 16
2 Rafael Crawford - 17
3 Felix Middleton - 19
4 Wayne Ali - 17
5 Nandimithra Shanaka - 19
6 Ryan Sawyer - 17
7 Zackery Olsen - 19
8 Pina Samantha - 19
9 Alex Bush - 17
10 Carlo Cabera - 17
11 Davon Small - 17
12 Anthony Mendoza - 17
ginger
 
Posts: 2
Joined: Thu Jul 19, 2018 2:23 pm

Re: Llama Youth World Championship Cup

Postby llama » Sun Jul 14, 2019 6:34 am

Round Two Results - Group One

Cricket Galore v Billy's Barbarians
Cricket Galore won by 87 runs

Cricket Galore - 44 Points
* 12 Win Points
* 26 Age Points
* 0 Selection Penalties
* 0 Over Penalties

* 6 Bonus Points for Team Selection Cutoff

Billy's Barbarians - 8 Points
* 0 Win Points
* 20 Age Points
* -8 Selection Penalties
* -4 Over Penalties

* 0 Bonus Points for Team Selection Cutoff

The Llamas v HYD Heroes
HYD Heroes won by two wickets (FTP result overturned for rules infraction)

The Llamas - 36 Points
* 12 Win Points (awarded due to excess opposition penalty points)
* 18 Age Points
* 0 Selection Penalties
* 0 Over Penalties

* 6 Bonus Points for Team Selection Cutoff

HYD Heroes - 14 Points
* 0 Win Points (deducted due to excess penalty points)
* 14 Age Points
* 0 Selection Penalties
* -32 Over Penalties

* 6 Bonus Points for Team Selection Cutoff

budgewoi bulldogs v ChePu 206
ChePu won by eight wickets (FTP result overturned for rules infraction)

budgewoi bulldogs - 46 Points
* 12 Win Points (awarded due to excess opposition penalty points)
* 28 Age Points
* 0 Selection Penalties
* 0 Over Penalties

* 6 Bonus Points for Team Selection Cutoff

ChePu 206 - -52 Points
* 0 Win Points (deducted due to excess penalty points)
* 6 Age Points
* -32 Selection Penalties
* -32 Over Penalties

* 6 Bonus Points for Team Selection Cutoff

rascal v Afridi XI
rascal won by 177 runs(FTP result tied for dual rules infraction)

rascal - -11 Points
* 0 Win Points (deducted to to excess penalty points)
* 7 Age Points
* 0 Selection Penalties
* -18 Over Penalties

* 0 Bonus Points for Team Selection Cutoff

Afridi XI - 32 Points
* 12 Win Points (awarded due to excess opposition penalty points)
* 22 Age Points
* -8 Selection Penalties
* 0 Over Penalties

* 6 Bonus Points for Team Selection Cutoff

Round Two Ladder - Group One

94 - budgewoi bulldogs
86 - Cricket Galore
68 - Afridi XI
62 - The Llamas
42 - Billy's Barbarians
-12 - ChePu 206
-26 - HYD Heroes
-37 - rascal

Round Two Results - Group Two

Kivixi v Pedonkadonk
Pedonkadonk won by eight wickets

Kivixi - 9 Points
* 0 Win Points
* 11 Age Points
* 0 Selection Penalties
* -2 Over Penalties

* 0 Bonus Points for Team Selection Cutoff

Pedonkadonk - 40 Points
* 12 Win Points
* 22 Age Points
* 0 Selection Penalties
* 0 Over Penalties

* 6 Bonus Points for Team Selection Cutoff

West Edinburgh Wanderers v Gingernuts
Gingernuts won by 162 runs

West Edinburgh Wanderers - -18 Points
* 0 Win Points
* 18 Age Points
* -20 Selection Penalties
* -16 Over Penalties

* 0 Bonus Points for Team Selection Cutoff

Gingernuts - 40 Points
* 12 Win Points
* 22 Age Points
* 0 Selection Penalties
* 0 Over Penalties

* 6 Bonus Points for Team Selection Cutoff

Staindrop Lordies v Mighty Tigers CC
Staindrop Lordies won by five wickets

Staindrop Lordies - 37 Points
* 12 Win Points
* 19 Age Points
* 0 Selection Penalties
* 0 Over Penalties

* 6 Bonus Points for Team Selection Cutoff

Mighty Tigers CC - 26 Points
* 0 Win Points
* 20 Age Points
* 0 Selection Penalties
* 0 Over Penalties

* 6 Bonus Points for Team Selection Cutoff

Melin Mustangs v DelhiChamps
Melin Mustangs won by nine wickets

Melin Mustangs - 40 Points
* 12 Win Points
* 22 Age Points
* 0 Selection Penalties
* 0 Over Penalties

* 6 Bonus Points for Team Selection Cutoff

DelhiChamps - 30 Points
* 0 Win Points
* 24 Age Points
* 0 Selection Penalties
* 0 Over Penalties

* 6 Bonus Points for Team Selection Cutoff

Round Two Ladder - Group Two

79 - Melin Mustangs
74 - DelhiChamps
70 - Pedonkadonk
66 - Mighty Tigers CC
53 - Staindrop Lordies
46 - Gingernuts
8 - Kivixi
-36 - West Edinburgh Wanderers

Round Two Results - Group Three

HOOPERS LEGENDS v United Cricket Academy Jamaica
United Cricket Academy won by two wickets (FTP result overturned for rules infraction)

HOOPERS LEGENDS - 22 Points
* 12 Win Points (awarded due to excess opposition penalty points)
* 10 Age Points
* 0 Selection Penalties
* 0 Over Penalties

* 0 Bonus Points for Team Selection Cutoff

United Cricket Academy Jamaica - -3 Points
* 0 Win Points (deducted due to excess penalty points)
* 21 Age Points
* 0 Selection Penalties
* -24 Over Penalties

* 0 Bonus Points for Team Selection Cutoff

sparken club v Lion pride
sparken club won by 95 runs (FTP result tied for dual rules infraction)

sparken club - -37 Points
* 0 Win Points (deducted due to excess penalty points)
* 3 Age Points
* 0 Selection Penalties
* -40 Over Penalties

* 0 Bonus Points for Team Selection Cutoff

Lion pride - -26 Points
* 0 Win Points (no win points awarded due to excess penalty points)
* 14 Age Points
* 0 Selection Penalties
* -40 Over Penalties

* 0 Bonus Points for Team Selection Cutoff

Mohun Bagan v The Penguins
The Penguins won by 18 runs (FTP result overturned for rules infraction)

Mohun Bagan - 38 Points
* 12 Win Points (awarded due to excess opposition penalty points)
* 20 Age Points
* 0 Selection Penalties
* 0 Over Penalties

* 6 Bonus Points for Team Selection Cutoff

The Penguins - -17 Points
* 0 Win Points (deducted due to excess penalty points)
* 11 Age Points
* 0 Selection Penalties
* -28 Over Penalties

* 0 Bonus Points for Team Selection Cutoff

Llama's Playmates v Kings Punjab
Kings Punjab won by 2 runs (FTP result overturned for rules infraction)

Llama's Playmates - 34 Points
* 12 Win Points (awarded due to excess opposition penalty points)
* 16 Age Points
* 0 Selection Penalties
* 0 Over Penalties

* 6 Bonus Points for Team Selection Cutoff

Kings Punjab - -35 Points
* 0 Win Points (deducted due to excess penalty points)
* 5 Age Points
* 0 Selection Penalties
* -40 Over Penalties

* 0 Bonus Points for Team Selection Cutoff

Round Two Ladder - Group Three

78 - Mohun Bagan
67 - Llama's Playmates
40 - HOOPERS LEGENDS
- 4 - United Cricket Academy Jamaica
-26 - The Penguins
-29 - Kings Punjab
-55 - Lion pride
-62 - sparken club

Round Two Results - Group Four

Diving Falcons v Patch XI
Patch XI won by 26 runs (FTP result overturned for rules infraction)

Diving Falcons - 44 Points
* 12 Win Points (awarded due to excess opposition penalty points)
* 26 Age Points
* 0 Selection Penalties
* 0 Over Penalties

* 6 Bonus Points for Team Selection Cutoff

Patch XI - -3 Points
* 0 Win Points (deducted due to excess penalty points)
* 21 Age Points
* 0 Selection Penalties
* -24 Over Penalties

* 0 Bonus Points for Team Selection Cutoff

Pitch Smashers v Rockstar Gangs
Pitch Smashers won by 84 runs

Pitch Smashers - 32 Points
* 12 Win Points
* 14 Age Points
* 0 Selection Penalties
* 0 Over Penalties

* 6 Bonus Points for Team Selection Cutoff

Rockstar Gangs - -17 Points
* 0 Win Points
* 7 Age Points
* 0 Selection Penalties
* -24 Over Penalties

* 0 Bonus Points for Team Selection Cutoff

Blue & Gold v Mighty Tigers 2nd XI
Blue & Gold won by five wickets

Blue & Gold - 39 Points
* 12 Win Points
* 21 Age Points
* 0 Selection Penalties
* 0 Over Penalties

* 6 Bonus Points for Team Selection Cutoff

Mighty Tigers 2nd XI - 28 Points
* 0 Win Points
* 22 Age Points
* 0 Selection Penalties
* 0 Over Penalties

* 6 Bonus Points for Team Selection Cutoff

Worst XI v Lamborghini
Lamborghini won by 2 runs (FTP result tied for dual rules infraction)

Worst XI - 34 Points
* 12 Win Points (awarded due to excess opposition penalty points)
* 20 Age Points
* 0 Selection Penalties
* -4 Over Penalties

* 6 Bonus Points for Team Selection Cutoff

Lamborghini - 0 Points
* 0 Win Points (deducted due to excess penalty points)
* 19 Age Points
* 0 Selection Penalties
* -24 Over Penalties

* 0 Bonus Points for Team Selection Cutoff

Round Two Ladder - Group Four

80 - Blue & Gold
78 - Diving Falcons
70 - Worst XI
66 - Pitch Smashers
58 - Mighty Tigers 2nd XI
6 - Rockstar Gangs
- 6 - Patch XI
-10 - Lamborghini
llama
 
Posts: 48
Joined: Mon Aug 27, 2018 11:28 am

Re: Llama Youth World Championship Cup

Postby LEGEND42 » Sun Jul 14, 2019 12:22 pm

HOOPERS LEGENDS 12 MAN SQUAD:

Dwaine Taber 19yrs 27,107
Pritam Talwar 18yrs 30,877
Prince Mutendera 19yrs 21,651
Walter Searle 17yrs 20,062
Bradley Flowers 19yrs 28,983
Doug Whatmore 19yrs 24,556
Rowan Yager 19yrs 23,501
Albert Van Buuren 17yrs 27,660
Christopher Utseya 19yrs 23,767
Murray Napier 19yrs 21,651
Quddus Ajmal 18yrs 21,755
Romesh Ponniah 16yrs 22,159
LEGEND42
 
Posts: 3
Joined: Tue Nov 06, 2018 7:02 am

Re: Llama Youth World Championship Cup

Postby Hoffi » Tue Jul 16, 2019 8:19 am

Adding another member to my overall squad - which I believe now sits at 14 players

Ricardo de Boer - 16 years old

1 change to my 12 man squad for game 3 - bringing in de Boer for Musgrove

Adriaans
Mason
Ricardo de Boer
Trumper
Wijma
Duyn
Keizer
Wagenaar
Stamsnijder
Bol
Lotz
Biswas
Image Former Netherlands U19 Manager
Hoffi
 
Posts: 727
Joined: Sat Jun 18, 2011 5:59 am
Location: Under a bridge

Re: Llama Youth World Championship Cup

Postby llama » Tue Jul 16, 2019 11:51 am

Hoffi wrote:Adding another member to my overall squad - which I believe now sits at 14 players

Ricardo de Boer - 16 years old

1 change to my 12 man squad for game 3 - bringing in de Boer for Musgrove

Adriaans
Mason
Ricardo de Boer
Trumper
Wijma
Duyn
Keizer
Wagenaar
Stamsnijder
Bol
Lotz
Biswas


Yes, your squad is now at 14

Nick
llama
 
Posts: 48
Joined: Mon Aug 27, 2018 11:28 am

Re: Llama Youth World Championship Cup

Postby llama » Tue Jul 16, 2019 11:57 am

The Llamas Squad Change and Round Three 12

Squad Change
Haley Reed out
Piper Fawn in

Round Three 12
Anie Darling
Alaina Dawson
Piper Fawn
Anastasia Knight
Sensi Pearl
Lana Sharapova
Sophie Sparks
Sindy Vega
Zara Whites
Megan Winters
Ivy Wolfe
Harmony Wonder
Last edited by llama on Tue Jul 16, 2019 12:01 pm, edited 1 time in total.
llama
 
Posts: 48
Joined: Mon Aug 27, 2018 11:28 am

Re: Llama Youth World Championship Cup

Postby llama » Tue Jul 16, 2019 12:01 pm

Llama's Playmates Squad Change and Round Three 12

Squad Change
None

Round Three 12
Elle Alexandra
Alice Antoinette
Zhenya Belaya
Marie Czuczman
Dominique Gabrielle
Hailey Megan
Jordy Murray
Olivia Preston
Daria Saviahkina
Aleksa Slusarchi
Amberleigh West
Tati Zaqui
llama
 
Posts: 48
Joined: Mon Aug 27, 2018 11:28 am

Re: Llama Youth World Championship Cup

Postby llama » Tue Jul 16, 2019 12:43 pm

***Squad Update***

Ok, so not all squads have been provided at this stage. For the first two rounds I have provided bonus points for those teams that announced squads and announced teams. The bonus applied was far less than the announced penalty for not announcing squads and teams when you signed up

From Round Three, the penalty points will be applied. What I will do for the managers that haven't announced a squad, I will use the eligible players from your first two rounds to be your squad. Selections outside of that will attract full penalty points. Announcement of your squad by 12:00 Thursday will avoid this - though you can only pick from your announced squad

Here is the status of announced squads:

Group One
Afridi X
Billy's Barbarians
budgewoi bulldogs
ChePu 206
Cricket Galore
HYD Heroes
The Llamas

Missing: rascal

Group Two
DelhiChamps
Gingernuts
Melin Mustangs
Mighty Tigers CC
Pedonkadonk
Staindrop Lordies

Missing: Kivixi, West Edinburgh Wanderers

Group Three
Mohun Bagan
HOOPERS LEGENDS
Kings Punjab
Llama's Playmates
The Penguins

Missing: Lion pride, sparken club, United Cricket Academy Jamaica

Group Four
Blue & Gold
Diving Falcons
Mighty Tigers 2nd XI
Pitch Smashers
Worst XI

Missing: Lamborghini (Computer Controlled), Patch XI, Rockstar Gangs

So what happens for Round Three?
* As I am nominating your squad, there is no penalty for not having a squad announced
* Squads that are announced by 12:00 Thursday (including squads already announced) receive a four point bonus
* The four point penalty (per infraction) for team selection outside of your squad will apply

Thanks

Nick
llama
 
Posts: 48
Joined: Mon Aug 27, 2018 11:28 am

Re: Llama Youth World Championship Cup

Postby atimukt97 » Tue Jul 16, 2019 4:26 pm

atimukt97 wrote:Playing XII for Round 2:

Sriram Babariya
Ishwar Gandhi
Mahavir Joshi
Klaas Teunissen
Mandeep Sidhu
Vishwanata Jadeja
Gaurav Jaiswal
Animesa Tendulkar
Abhiraj Chaudhari
Bhuvanesh Jasoliya
Korbin Parrish
Susheel Sehgal


No changes in 12 man squad for Round 3 and this is also my current squad for tournament as one player has been fired.
atimukt97
 
Posts: 20
Joined: Tue Apr 23, 2019 5:04 am

Previous

Return to Competitions

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest